Lockdown w pozytywie. Czy są dobre strony i można dobrze wykorzystać ten czas?

Lockdown się przedłuża i po spotkaniach i rozmowach widzę, że radzimy sobie z tym bardzo różnie. Lęki i niepokój, poczucie zagubienia i niepewność towarzyszą większości z nas – a teraz rozbestwiły się na dobre. Czy można spojrzeć na lockdown i nietypową rzeczywistość, w której bierzemy udział, z innej perspektywy?

Każdy kryzys to szansa na odnalezienie się w nowej rzeczywistości i zaakceptowanie zmiany, jako stałego elementu życia, tak w sferze zawodowej, osobistej, jak i w relacjach. Taka zmiana przekonań daje szansę na sprawdzenie naszych życiowych wartości, czy żyjemy w zgodzie ze sobą i lubimy to nasze życie.

Wiele wartościowych nauk wyniosłam od buddyjskich nauczycieli. Dwie z nich wydają mi się teraz najważniejsze. Po pierwsze, wszystko jest zmianą i obecna sytuacja na pewno prędzej czy później ulegnie zmianie. Druga, że medytacja i spokój umysłu pozwala widzieć możliwości zamiast samych ograniczeń. Miałam okazję sprawdzić to na sobie także w czasie pandemii i dostrzec, choć też nie bez wysiłku, dobre strony i pójść w ich kierunku.

Wirus nas zatrzymał. Nie gonimy. A często gonimy w zupełnie nie naszym kierunku i bez zamysłu. Ci, którzy wykorzystają ten czas na chwilę refleksji nad sobą, swoim życiem, zastanowią się, czego chcą i co daje im szczęście, mogą zdecydowanie je przewartościować, zmienić relacje, odkryć swoje nowe talenty i potencjał. To jest czas, aby zastanowić się, czy ja idę swoją drogą? Czy jestem szczęśliwa? Co ja chcę robić do diaska w tym życiu i co mnie cieszy?! Okazuje się, że ani stanowisko ani wysokie wynagrodzenie nie daje poczucia bezpieczeństwa, jeśli nie potrafimy poradzić sobie z własnymi lękami i myślami cieszyć się tym, co mamy. 

Wirus i lockdown pokazał, że nie warto odkładać spraw ważnych na później. Wiele osób pozostało w związkach, które już dawno wymagały pracy i pewnych decyzji, a teraz wszyscy razem w domu i jest jeszcze trudniej. To samo z marzeniami, zmianą pracy czy oszczędzaniem pieniędzy. Przez lata odkładane na później teraz siedzą na ramieniu i szepczą „a nie mówiłam, że trzeba było to zrobić”? 

Widzę pozytywy. Wykorzystałam ten czas na zmianę sposobu pracy – teraz podpisuję wyłącznie kontrakty pracy zdalnej – wcześniej to nie było możliwe. Mam dużo więcej czasu dla siebie i nie złoszczę się szukając miejsca do zaparkowania w Centrum. Przewartościowałam też niektóre relacje w życiu prywatnym i zawodowym odchodząc od toksycznych i niezdrowych znajomości. Na pewno żyję bardziej w zgodzie z sobą i trzymam się swoich wartości. Jeszcze raz zadałam sobie pytanie, co chcę robić i co daje mi radość. Stad też nowa strona www wyłącznie dla osób prywatnych a nie pod współpracę z korporacjami, jak było wcześniej. I nowa szkoła ustawień systemowych i psychologii Izy Kopp, terapeutki i wspaniałej kobiety, która od lat była moją ogromną inspiracją i motywacją do dobrych zmian w życiu i pracy z sobą. 

Jeśli damy sobie szansę na to zatrzymanie, zastanowienie się, co nas cieszy, co dobrego mogą przynieść zmiany, odważymy się na nowe i zaczniemy odkrywać radość z własnych działań żyjąc w zgodzie z sobą, to odniesiemy prawdziwy, życiowy sukces. 

Kryzys i zmiany dają nowe możliwości. Teraz jest doskonały czas na pracę z sobą i rozwój. Nigdy jeszcze nie było tyle webinarów i podcastów rozwojowych dostępnych za darmo. Trzeba jednak najpierw trochę się rozluźnić, przestać myśleć wyłącznie o zagrożeniach, wyłączyć TV i odstawić media krzyczące jak jest strasznie i pozwolić sobie dostrzec nowe szanse w zmieniającym się świecie. Wtedy zaczynają przychodzić te dobre zdarzenia, których pragniemy. I co najważniejsze – usłyszeć głos własnego serca. Teraz to idealny moment. Każdy moment jest idealny, jeśli tylko podejmiesz decyzję i zrobisz pierwszy krok. 😊

Izabella Czuba

Izabella Czuba

Certyfikowany Trener i Konsultant, joginka i szczęśliwa kobieta

Spodobał Ci się ten artykuł? Możesz go udostępnić

Zobacz również

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najnowsze wpisy

Kategorie wpisów

Popularne wpisy

O mnie

Izabella Czuba

Certyfikowany Trener i Konsultant, joginka i szczęśliwa kobieta

Przeszłam przez zmianę stylu życia i sposobu myślenia. Żyję w zgodzie z sobą w harmonii i radości. Teraz wspieram innych w dojrzewaniu mentalnym i bardziej świadomym życiu.
Porozmawiajmy przy kawie.

Dowiedz się o mnie więcej

Izabella-Czuba-logo-grey

Social Media

Newsletter

Zapisz się na mój newsletter,
aby w pierwszej kolejności otrzymywać informacje o nowych wydarzeniach!

Life coaching

Warsztaty